IMG-BLOG

Tah keporkaků a žraloci

Potopit se na jeden nádech k velrybě, plavat několik desítek sekund v její blízkosti a dívat se do oka, kterým vás zvědavě pozoruje je životní zážitek.

Každý rok migrují podél jihoafrického pobřeží stovky keporkaků (Humpback whale) nejdříve směrem na sever do rodišť a potom s mladými zpět na jih do Antarktických vod. Sodwana Bay je ideální základna pro každodenní výlety za nimi. Expedice je doplněna o dva dny v národním parku a zakončena návnadovým ponorem se žraloky = garantované potápění mezi žraloky černocípími (Carcharhinus limbatus). Ideální termín je červenec – srpen.

MÍSTO: Sodwana Bay, JAR

DÉLKA EXPEDICE: 12 dnů/ 13 nocí

CENA: 32.900,-

V ceně je ubytování, vstupy do NP Imfolozi, půjčení auta, návnadový ponor.
V ceně není letenka do Durbanu, benzín, strava. Hromadnou letenku zajišťuji vždy pro celou skupinu.
Expedici organizuji pro přátele a zájemce o přírodu. Není jako výdělečnou činnost, takže cena je nižší než je obvyklé.

TERMÍNY:

SRPEN 2020

PODROBNĚJŠÍ INFORMACE

UBYTOVÁNÍ: Dvoulůžkové pokoje s koupelnou a WC. Součástí je velká zahrada s bazénem. Dům je vybaven a připraven pro potápěče – místo na umytí i sušení vybavení. V docházkové vzdálenosti od ubytování jsou restaurace. Velká společná plně vybavená kuchyň.

SKUPINA: Maximální velikost skupiny je 8 osob. Vychází z kapacity člunu a samozřejmě, že čím méně lidí ve vodě tím lepší interakce se zvířaty.

CO UVIDÍTE: Hlavním cílem jsou keporkaci, ideálně mladší samci, kteří jsou zvědaví a rádi zůstávají v blízkosti freediverů. Často jsou vidět hejna delfínů skákavých. V hloubkách kolem 20metrů najdete murény, kanice nebo rejnoky. Hlavní postavou návnadového ponoru jsou žraloci černocípí. Stále je ale potřeba mít na paměti, že je to divoká příroda a ta se garantovat nedá.

STANDARDNÍ DEN: Po snídani kontrola vybavení a nástup do člunu. Výjezd a hledání migrujících velryb podle jejich výdechů. Operátor se pak snaží předpověděd trasu velryby a vyhodit potápěče tak aby kolem nich velryby propluly nebo se případně zastavili. Velmi často se dá pozorovat tzv. breaching, kdy velryba celá nebo částí vyskakuje z vody. ze člunu do vody a potom zase zpět na člun. Situace, která se opakuje dokola. Až do fyzického vyčerpání účastníků :-) Večery mají většinou standardní průběh – výtečné jihoafrické víno, grilování, prohlížení fotek, probírání se zážitky uplynulého dne.

PODMÍNKY: Hlavní sezóna tahu keporkaků je během zimy na jižní polokouli. Přes den čekejte okolo 25 °C - přes noc i pod 10°C. Teplota vody se pohybuje 20 - 22 °C. 3 mm neoprén je pro tyto vody ideální. Viditelnost je 10 - 15 m.